25 Kasım 2012 Pazar

PRATİK BALIK ÖNERİLERİ

Bebeklere  5 yaşına kadar haftada 3 öğün balık yedirmek fikri çok güzel ancak bunu gerçekleştirmek anneler için hiç  kolay değil. Git balıkçıdan taze balık al,ayıkla, pişir, yerken  kılçıklarını ayır,balık zaten evi kokutur sonrasında evi temizle, fırını temizle...Kısaca uzun iş.

Bir önceki 'bebeklerimize balık yedirelim' yazımda Aksel'e haftada 3 öğün balık yedirdiğimi yazmıştım. Bunu nasıl mı yaptım:
Öncelikle balık sezonu değilse balıkçıdan taze balık almayı hiç teşebbüs etmedim.Onun yerine vitamin değerinin hiç değişmediğini öğrendiğim IGLO'nun dondurulmuş balık ürünlerine yöneldim. IGLO dondurulmuş ürünlerde dünyanın en iyi firmalarından biri. Bu nedenle İGLO ürünlerini Aksel'e yedirirken hiç tereddüt etmedim.

Her market alışverişine çıktığımızda dondurulmuş ürünler reyonundan bir paket Alaska Mezgit ve bir paket Akdeniz Levreği satın alıp buzluğa attım. Akdeniz Levreği özel bir poşetin içinde satılıyor  ve özel sosu, zencefil yaprağı ile gerçekten inanılmaz lezzetli.Temizlenmiş paketlendiğinden  kılcığını ayıklamanıza gerek yok. İster poşetin içerisinde tarife uygun yapın, ister poşetten çıkartıp  pişirin, sonuçta bembeyaz balık eti size sunulan.
Gelelim Alaska mezgite, alaska mezgit kare kare 5 küçük balık parçalarından oluşmuş. Balık çorbası yapmaya birebir. Hem fiyat olarak daha ucuz hem de öğünlük hazırlanan çorbanıza bir iki küp koymanız yeterli. Ben Aksel'in balık çorbasını bu şekilde hazırlayarak haftada iki gün çok pratik olarak balık çorbası hazırlayabildim. Alaska mezgitin ucuz olması ve parça parça olması sebebiyle oldukça ekonomik. Bakmak isterseniz,  İglo ürünleri için; http://www.igloturk.com/deniz_urunleri.asp

Gelelim balık sezonuna;
Balık sezonunda balığın ucuz olması ve taze taze bulunması sebebiyle zaman zaman kendim balıkçıdan alarak palamutları,hamsileri  fırında yaptım ama çoğunluk mahalle balıkçımızdan pişirilmiş istettim. Taze taze pişmiş balık inanın hayat kurtarıcı bu nedenle pazar geceleri balık gecemiz oldu. Balığı biraz fazla söyleyip kalan balığı ayıklayıp ertesi günki  öğlen için balık çorbamıza katıyoruz.

Bir diğer alternatif de pahalı olmayan balıkçılar. Balık yemek için illaki  boğaz kıyısındaki pahalı balıkçılara gitmeye gerek yok.İstanbul'da ucuz ama taze balık yapan mütevazi balıkçılar da  var. Bizim balıkçımızın balık çorbası da dere otlu falan bir harika. Evde yemek olmadığı bir kaç kere ufak tenceremi kaptığım gibi balıkçıdan taze balık çorbası almışlığım da oldu.
 Zaman zaman değişiklik olsun diye Aksel'i bu balıkçıya da götürdük. Hatta yaşadığım sitedeki bir komşumla çoluk çocuk balıkçıya gitmişliğimiz, yine 3 anne 5 çocuk bende toplaşıp çocuklara balık   ardından puding partisi verdiğimiz de oldu. Maksat balık yemeyi eğlenceli hale getirerek çocuklara hem balık yedirmek hem de onları sosyalleştirmek.

Gördüğünüz gibi balıkla maceram gayet iyi gidiyor,geçen sene bal kabağına takmıştım bu sene balığa...İyi hatırladım yarın bal kabağı yapalım....)


Özge

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder