25 Kasım 2012 Pazar

BEBEKLE KİTAP FUARINA GİDİLİR Mİ?

                                                         Kitap fuarında biz....

Bebekle elalem dünya turuna çıkıyor da biz kitap fuarına mı gidemiycek mişiz pehhhh diyerek erkenden çıktık yola ancak Aksel'i doktora götürüp aşısını yaptırdık, kahvaltı ettik derken bir cumartesi saat 14:00 sularında TUYAP'a vardık. Aman Allahım o ne kalabalık, o ne insan seli....Gerçekten bu insanların hepsi  okuyor mu demeden edemedim....Biz nasıl olduysa arka kapıdan yani sanat eserlerinin olduğu bir salondan giriş yaptık, bu salon nispeten çok az ziyaretçinin olduğu bir alan. Ancak yayınevlerinin olduğu salonlara yaklaştıkca sakinlik yerini izdihama bıraktı. Aklımda almak istediğim 3-5 kitap vardı onların da kalabalıktan, Aksel'e hakim olma telaşından yayınevlerini unutunca istediğim hiçbir kitabı bulmak nasip olmadı. İndirim var mıydı derseniz evet her yayınevi %20 %25 civarında indirim yapmış ancak bu işte de üçkağıt yapıp kağıt kalitesini düşürmüşler. Kabalcı yayınlarından aldığım Dünya Sinema Tarihi ve Türk Sinema Tarihi kitaplarının  ambalajını açınca büyük hayal kırıklığı yaşadım,bildiğin en kalitesiz saman kağıda basmış uyanıklar....
Çocuk kitapları ve bebek kitapları açısından fuar çok zengindi, çocuk kitapları zebil gibiydi dersek yerinde olur ancak anneler çocuğunuz okuyorsa lütfen hikaye kitaplarını önce siz okuyun sonra çocuğunuza okutun, o fuarda gördüm ki farklı ideolojik görüşü destekleyen yayınevleri 1 tl'ye hikaye kitapları satıyorlar, içinde dini içerikler olan bir ilkokul 1 hikaye kitabını  bizzat gördüm.

Kitap fuarı demek sevdiğiniz yazarla kucaklaşmak demek biraz da , kitap imzalayan yazarlar için ayrılan alanda Yılmaz Özdil kalabalığının maşallahı vardı. Beni en çok duygulandıran Mustafa Balbay için düzenlenen imza alanı idi. Mustafa Balbay'ın kitaplarını özgür yazar arkadaşları imzalıyordu ki kalabalık bu alanda oldukça fazlaydı...En anlam veremediğim ise Canan Tan imza köşesi idi.Bu kadını kadınlardan çok 13-14-15 yaş grubu okuyormuş vah ki vah....

Gelelim başlık sorumuza; BEBEKLE KİTAP FUARINA GİDİLİR Mİ?
Evet bebekle  kitap fuarına gidilir;
1- Bebeğimle eve kapanacak halimiz yok,biz nereye o oraya...
2- Oradaki renkler, kitaplar, insanlar, ışıklar, hepsi bebeğimin  algısını açacak, bilinçaltına yer edecek  buna inanıyorum,o nedenle kitap fuarı, sergi müze neresi olursa  götürürüm bebeğimi.
3-Bebek de bir birey, onun şekillenmesi bu yaşlarda oluyor, bu nedenle gönlüm rahat iyiki gittik....
4-Zaten annesini  hafta içi çok sınırlı görüyor lakin  annesinin  de sevdiği şeyleri yaparak kendini beslemesi lazım...Biraz Aksel biraz anne yuvarlana yuvalarana büyüyecek Aksel....

Hayır bebekle kitap fuarına gitmek akıllı bir iş değilmiş

1- Çocuk ne anlar kitaptan, o kalabalıkta bebeğin  ne işi var. Gideceksek bebeğin keyif alacağı bir yere gitseydik, parka mesela...
2- Aşılı aşılı olacak iş miydi,nereden çıkarttım ki ?
3- Trafik desen felaketti,bereket Aksel ağlamadı ama arabanın içine tıkıldı...
4-Annesi kendini D&R'dan beslesin, internetten istediği kitaba ulaşsın,onca sene gitmemiş,Aksel büyüyene kadar yine gitmesin, o kabalıkta kültür sanat mı olur...

Malesef cevaplarım bunlar, tam ortadayım.İyi bişey mi gereksiz birşey miydi bilmiyorum.Karar sizin !
Özge

PRATİK BALIK ÖNERİLERİ

Bebeklere  5 yaşına kadar haftada 3 öğün balık yedirmek fikri çok güzel ancak bunu gerçekleştirmek anneler için hiç  kolay değil. Git balıkçıdan taze balık al,ayıkla, pişir, yerken  kılçıklarını ayır,balık zaten evi kokutur sonrasında evi temizle, fırını temizle...Kısaca uzun iş.

Bir önceki 'bebeklerimize balık yedirelim' yazımda Aksel'e haftada 3 öğün balık yedirdiğimi yazmıştım. Bunu nasıl mı yaptım:
Öncelikle balık sezonu değilse balıkçıdan taze balık almayı hiç teşebbüs etmedim.Onun yerine vitamin değerinin hiç değişmediğini öğrendiğim IGLO'nun dondurulmuş balık ürünlerine yöneldim. IGLO dondurulmuş ürünlerde dünyanın en iyi firmalarından biri. Bu nedenle İGLO ürünlerini Aksel'e yedirirken hiç tereddüt etmedim.

Her market alışverişine çıktığımızda dondurulmuş ürünler reyonundan bir paket Alaska Mezgit ve bir paket Akdeniz Levreği satın alıp buzluğa attım. Akdeniz Levreği özel bir poşetin içinde satılıyor  ve özel sosu, zencefil yaprağı ile gerçekten inanılmaz lezzetli.Temizlenmiş paketlendiğinden  kılcığını ayıklamanıza gerek yok. İster poşetin içerisinde tarife uygun yapın, ister poşetten çıkartıp  pişirin, sonuçta bembeyaz balık eti size sunulan.
Gelelim Alaska mezgite, alaska mezgit kare kare 5 küçük balık parçalarından oluşmuş. Balık çorbası yapmaya birebir. Hem fiyat olarak daha ucuz hem de öğünlük hazırlanan çorbanıza bir iki küp koymanız yeterli. Ben Aksel'in balık çorbasını bu şekilde hazırlayarak haftada iki gün çok pratik olarak balık çorbası hazırlayabildim. Alaska mezgitin ucuz olması ve parça parça olması sebebiyle oldukça ekonomik. Bakmak isterseniz,  İglo ürünleri için; http://www.igloturk.com/deniz_urunleri.asp

Gelelim balık sezonuna;
Balık sezonunda balığın ucuz olması ve taze taze bulunması sebebiyle zaman zaman kendim balıkçıdan alarak palamutları,hamsileri  fırında yaptım ama çoğunluk mahalle balıkçımızdan pişirilmiş istettim. Taze taze pişmiş balık inanın hayat kurtarıcı bu nedenle pazar geceleri balık gecemiz oldu. Balığı biraz fazla söyleyip kalan balığı ayıklayıp ertesi günki  öğlen için balık çorbamıza katıyoruz.

Bir diğer alternatif de pahalı olmayan balıkçılar. Balık yemek için illaki  boğaz kıyısındaki pahalı balıkçılara gitmeye gerek yok.İstanbul'da ucuz ama taze balık yapan mütevazi balıkçılar da  var. Bizim balıkçımızın balık çorbası da dere otlu falan bir harika. Evde yemek olmadığı bir kaç kere ufak tenceremi kaptığım gibi balıkçıdan taze balık çorbası almışlığım da oldu.
 Zaman zaman değişiklik olsun diye Aksel'i bu balıkçıya da götürdük. Hatta yaşadığım sitedeki bir komşumla çoluk çocuk balıkçıya gitmişliğimiz, yine 3 anne 5 çocuk bende toplaşıp çocuklara balık   ardından puding partisi verdiğimiz de oldu. Maksat balık yemeyi eğlenceli hale getirerek çocuklara hem balık yedirmek hem de onları sosyalleştirmek.

Gördüğünüz gibi balıkla maceram gayet iyi gidiyor,geçen sene bal kabağına takmıştım bu sene balığa...İyi hatırladım yarın bal kabağı yapalım....)


Özge