28 Şubat 2012 Salı

PLAZALARA SÜT SAĞMA ODALARI İSTİYORUZBu ülkede herkesin her konuda bir fikri var madem bu da benim fikrim, benim talebim...Devlet ilk 6 ay anne sütü diye her yerde yayınlar yapıyor, anneler anne sütüne teşvik ediliyor, bu annelerden bir kısmı mecburen 3-4 ay sonra işe başlamak durumunda kalıyor.
Yasalar anneye 8 hafta izin hakkı verdiğinden ilk 6 ay anne sütü vermek için  anneler süt sağmak durumunda kalıyorlar. İş yerinde hijenik olmayan ortamlarda, tuvalet köşelerinde, boş toplantı odalarında  süt sağmaya maruz bırakılıyorlar. Anneler, süt sağmaya çalışırken içerinin boş olduğunu düşünen bir sürü kişi kapıyı zorluyor, tuvalette süt sağan anneler girene çıkana laf anlatmak durumunda kalıyor...

Bunu okuyan anne olmayan bayanlar ya da erkekler ne var bunda sağsın işte  diyebilirsiniz,ancak süt sağmak öncelikle mahrem bir olay.Ayrıca anneyi geren, sağarken de son derece sıkıcı bir iş.Üstüne üstlük olur olmaz  yerde süt sağmak zorunda bırakılmak  bir süre sonra anneyi işyerinde süt sağmaktan soğutuyor ve sağılmayan süt de bir süre sonra azalıyor ve en sonunda da bitiyor.Bebekte en ihtiyacı olan dönemde anne sütünden mahrum kalıyor.

Halbuki içerisinde helikopter pistinden, starbucksa, kuaforden restauranta kadar herseyin bulunduğu plazalarda süt sağma odaları yapsalar; söyle temiz, ferah, herkesin dandun içeri giremeyeceği,klasik müzik çalan,süt sağarken dergi karıştırabileceğiniz, içerisinde sütünüzü çıkarken alabilmeniz için bir de buzdolabı olsa güzel olmaz mı? Hatta hayal bu ya içinde süt sağma makinesi  de olsa hastane modeli,  anne sadece  hortum ve pompayı taşısa..Anne öğle tatilinde sandviciyle gitse bir yandan süt sağsa bir yandan öğle öğününü yese, NASIL OLUR???
Bence harika olur, hatta fabrikalarda da olsa böyle odalar,üniversitelerde, devlet dairelerinde,kısaca  annelerin ihtiyacı olan her yerde olsa...Anneler işte böyle teşvik edilse anne sütü vermeye...Bakın o zaman ne kadar mutlu mesut süt sağıyor anneler, bebekler besleniyor...

3 yorum:

 1. bencede çok önemli bir konu bu çalışan anneler için çok zor, bende 40 günlük olduğunda kızım çalışmaya başlamıştım, neler çektim süt sağarken ben bilirim, iş yeri kendime aitti, ben iş yerimin kapısını kapatıp kabinde hallediyordum, ama büyük iş yerlerinde olanların işi çok zor inşallah bir an önce buna bir çare bulunur.
  Bu arada size blogger anneler topluluğundan geliyorum, bende beklerim:)

  YanıtlaSil
 2. :) 8 haftalik izni 6 ay yapsak daha mantikli degil mi? yada gunumuzde bir cok is masa basinda mail atmaktan ibaret. 2 aydan sonra 4 ay evden calismak yada 4 ay yarim gun calismak yarim gun evden calismak yapsalar daha iyi cozum olmazmi?

  YanıtlaSil
 3. süt vermek 6 ayla sınırlı değil ki üstelik.. bir yıl bebeğin süt alması önemli... hatta aabildii süre ne kadar uzarsa o kadar iyi bence...dolayısıyla tüm kurumsal işyerlerinin bunu temi etmesi gerekmekte...

  YanıtlaSil